sobota, 25 września 2010

Matt Dusk czyli ciekawe spojrzenie na muzykę jazzową

 A to "pamiątka" po koncercie Matt Duska (2 marca 2010r. w krakowskiej Filharmonii).

Matt Dusk nazywany następcą Franka Sinatry, pomimo młodego wieku ( urodził się 19 listopada 1979 roku w Toronto) ma na swoim koncie już trzy albumy. Swingujący muzyk na swoich krążkach dokonuje fantastycznej reanimacji standardów jazzowych. Interpretacje Matta to wyjątkowo udana próba zabrania słuchaczy poza ramy klasycznego jazzu, która zawsze spotyka się z żywiołową reakcją publiczności.
  

Artysta wykształcenie muzyczne zdobywał od 7 roku życia. Zainteresowanie muzyką klasyczną zaowocowało studiami na Uniwersytecie w York pod okiem jazzowej legendy fortepianu – Oscara Petersona. W roku 1998 talent Matta został po raz pierwszy doceniony przez środowisko muzyczne – wygrał on prestiżowy kanadyjski konkurs młodych talentów, pokonując blisko 700 innych uczestników.
 źródło: www.karnet.krakow.pl

Obecnie swoim śpiewem podbija serca Polek...:). Ale jego serce należy tylko do jednej Polki, olsztynianki — Julity Borko:)....No cóż, dobrze, że można Go posłuchać:) hi hi hi
Polecam :

poniedziałek, 20 września 2010

Kocham Cię życie....

Och życie kocham cię nad życie...chce się śpiewać za Edytą Geppert po koncercie jakiego wysłuchałam 19 września 2010r. w Audytorium Maximum UJ w Krakowie.
Koncert artystki przygotowywany był bardzo starannie. Podczas półtoragodzinnego recitalu Edyta Geppert, tradycyjnie ubrana na czarno, zaśpiewała swoje piosenki w nowych dla mnie, odkrywczych aranżacjach. 

Znałam Edytę Geppert, tylko z bardzo dramatycznych piosenek i tu ogromne zaskoczenie bo obok znanych dramatycznych "pieśni" zaśpiewała utwory kabaretowe, z dużym poczuciem humoru.

Spotkanie z Edytą Geppert było bardzo nastrojowe i emocjonalne...... Ehhh ...."Kocham Cię życie......"

Płyta z autografem zakupiona obowiązkowo 

sobota, 11 września 2010

Niepołomickie "Ballady Europy" grające w duszy...

Tym razem o Festiwalu "Ballads of Europe", który od 2005 roku jest coroczną imprezą odbywającą się na dziedzińcu zamku królewskiego w Niepołomicach. 
Koncert otworzył Paweł Orkisz - polski poeta i pieśniarz związany z Krakowem. Autor piosenek turystycznych i żeglarskich (m.in. utworu Przechyły).
Impreza gromadzi miłośników ballad, poezji i pieśni. Piękne otoczenie, pewna kultura i elegancja, cudownie oświetlony dziedziniec zamku, łagodne ballady bardzo sprzyjają refleksji, zauroczeniu.  

Podczas Festiwalu śpiewane są ballady z różnych krajów Europy, wykonawcami są również goście z zagranicy (w 2009 roku mogłam okazję wsłuchać się w cudowne pieśni Jaromira Nohavicy).

W lipcu AD 2010 uczestniczyłam w wieczorze polskim, bardzo klimatycznym a to za sprawą Anny Marii Jopek, Zespołu Mikroklimat oraz rewelacyjnej Kingi Rataj z Krakowa a pochodzącej z Radziszowa - wioski należącej do gminy, w której mieszkam!!!).

A oto relacja zdjęciowa:
Anna Maria Jopek - jak zawsze doskonała!
Anna Maria Jopek
Anna Maria Jopek z Zespołem

Basia Sobolewska z Zespołem Mikroklimat
Zespół Mikroklimat  
Kinga Rataj 
Kinga Rataj

środa, 8 września 2010

Stacja Warszawa - Ulica Dawna

Będąc w Warszawie, koniecznie należy udać się na ulicę Dawną - małą urokliwą uliczkę, warszawskiego Starego Miasta, biegnącą od ulicy Brzozowej do ulicy Jezuickiej. Polecam to miejsce na "chwilę dla siebie" i "zatrzymanie się".

Ulica Dawna - fot. Gusi
Ulica Dawna - fot. Gusi
Troszkę historii: 
Ulica Dawna została wytyczona zapewne pod koniec XVI wieku; po raz pierwszy wzmiankowana w roku 1743 jako "między tyłami Kanoniów y Szkołami Jezuickimi na Gnojową Górę idąca", obecna nazwa została nadana w roku 1772.
 

Jednak wcześniej teren ulicy był przedmiotem sądowego sporu, ponieważ kapituła kolegiaty Świętego Jana samowolnie zabudowała ulicę dawną od strony ul. Jezuickiej domem proboszcza kolegiaty, z pozostawieniem przejścia pod arkadą mieszczącą się w kondygnacji przyziemia.
 

Rozstrzygnięciem sporu było wydzierżawienie ulicy kanonikom z zastrzeżeniem, że muszą udostępniać przejście przez bramę pod arkadą, jednak w późniejszych latach była ślepym zaułkiem: po roku 1831 koniec ulicy zajęły budynki gospodarcze, zaś na początku XX w.arkada była zabudowana pomieszczeniem mieszczącym sklep.

W roku 1944 cała zabudowa ulicy została spalona; wszystkie domy odbudowano w latach 1958 - 1960 wraz z przywróceniem arkadowej bramy i wylotu na ul. Jezuicką.
 
źródło: www.wikipedia.org 

Ulica Dawna - fot. Gusi

wtorek, 7 września 2010

Błogi spokój

Ławra Poczajowska Zaśnięcia Bogurodzicy, Ławra Uspienska w Poczajowie (ukr. Почаївська Свято-Успенська Лавра) - piękne i nastrojowe miejsce - jak widać można tu znaleźć błogi spokój....
Błogi spokój
Ławra Poczajowska to monaster posiadający status ławry od 1833. Jest największym ośrodkiem prawosławia na Wołyniu i drugi na całej Ukrainie po Ławrze Pieczerskiej w Kijowie. Dzięki niej Poczajów stał się jednym z największych ośrodków maryjnych na Ukrainie. 

Miejsce to nabrało szczególnego znaczenia religijnego gdy w XIII w. kryjącym się tu przed światem pustelnikom prawosławnym ukazała się postać Matki Boskiej. Najstarsze obiekty Ławry pochodzą z XVII i XVIII w. Są to przepiękna cerkiew św Trójcy, Sobór Zaśnięcia MB, klasztor z przepięknymi złotymi kopułami.... Duże znaczenie przypisywane jest znajdującym się na terenie Ławry relikwiom św. Hioba. Pomimo tego, że Ławra jest obiektem kultu prawosławnego, modlą się tu zarówno grekokatolicy jak i katolicy obrządku łacińskiego. Nie wszędzie spotyka się tak szczególne miejsce, z taką atmosferą!!!. Z terenu klasztoru roztacza się piękna panorama terenu.

Gusi - fot.Cz.K.

Ważne dla zwiedzających: kobiety na terenie klasztoru muszą nosić długie spódnice i chustki na głowach. Polecam klasztor. Będzie to niezapomniany pobyt.  
Fot. Cz.K.

niedziela, 5 września 2010

Fascynujący Izrael

Co takiego jest w Izralelu, że tak przyciąga, fascynuje, intryguje....? Wspaniałe walory tego kraju? Niebywała natura, ślady bogatej kultury, miejsca historyczne związane z historią biblijną czy miejsce bliskie sercom Polaków? A może to, że jest to ziemia ojców naszej wiary? Czy w końcu wspólna historia narodu polskiego i żydowskiego?


Tysiące lat historii, wojny, religie, prorocy, mity, muzułmanie, judaiści, krzyżowcy, rzymianie, chrześcijanie, bahaiści. Wielki Mix czasu i miejsc, ludzi i wierzeń. Jak ogarnąć wszystkie zależności, przyczyny i skutki wydarzeń które miały tu miejsce?

sobota, 4 września 2010

Słodkie dzieciństwo

Fotografia dziecięca, pełna emocji, spontaniczności i uśmiechu.... to także czekanie na ten specjalny moment kiedy dziecko odkrywa cząstkę swojej osobowości...
u źródełka

Chwila relaksu...

A mam Cię...

Rozmowa z wiewiórką Basią...

TATTOO:)
artystyczna duszyczka

Obserwatorzy